Podstawowe informacje:
• Czas trwania grupy od 6.10.2023 do 28.06.2024
(28 sesji – wszystkie piątki oprócz 29.12, 3.05, 31.05)
• Spotkania 1 x w tyg., w piątki od 9:00 do 11:00,
w Centrum Psychoterapii, ul. Augustyna Locci 31 (Warszawa Mokotów – Sadyba)
• Koszt udziału: 500 zł za miesiąc
• Prowadzenie: Matylda Skubikowska-Gocławska i Michał Kopeć
• O przyjęciu do grupy decyduje wcześniejsza konsultacja (koszt: 180 zł / 50 min.)
Kto może skorzystać:
Do grupy zapraszamy osoby w wieku 19-25 lat, które czują, że mają problemy w relacjach i doświadczają z tego powodu cierpienia. Udział w grupie terapeutycznej jest szansą na zrozumienie i przepracowanie problemów, takich jak np.:
• brak satysfakcji z relacji, trudność w budowaniu i utrzymywaniu relacji partnerskich, przyjacielskich, zawodowych;
• poczucie niepewności dotyczącej własnej tożsamości, drogi życiowej, podejmowanych wyborów;
• trudność w odnalezieniu się w aktualnej sytuacji życiowej (np. wyprowadzka z domu rodzinnego, rozpoczęcie studiów, rozpoczęcie pracy, stworzenie albo sformalizowanie związku itp.);
• doświadczanie nieśmiałości i lęku w sytuacjach społecznych, silny niepokój związany z nawiązywaniem nowych znajomości i rozwijaniem relacji;
• skłonność do zrywania relacji pod wpływem emocji lub częste dążenie do konfliktów w relacjach;
• poczucie wyobcowania i pustki w kontakcie z innymi ludźmi;
• poczucie nadmiernej odpowiedzialności za innych, zamartwianie się o bliskich i potrzeba kontrolowania ich;
• silna obawa przed oceną innych;
• trudność w konfrontowaniu się, odmawianiu innym
W jaki sposób psychoterapia grupowa może mi pomóc?
Badania dowodzą, że psychoterapia grupowa jest równie skuteczną formą pomocy psychologicznej co psychoterapia indywidualna. Proces grupowy działa na dwóch poziomach. Po pierwsze, praca w grupie pozwala w bezpiecznej atmosferze podzielić się swoimi trudnościami z innymi ludźmi: uzyskać od nich wsparcie, zrozumienie, spojrzeć na problem oczami innych, a w rezultacie – wprowadzać zmiany w życie.
Po drugie, w psychoterapii grupowej przyjmujemy założenie, że to, jacy jesteśmy – jakie mamy zasoby i deficyty, w jaki sposób budujemy relacje, co nas otwiera, a co zamyka na drugiego człowieka – ujawnia się „tu i teraz”. Tworzymy relacje z innymi członkami grupy w podobny sposób, jak robimy to w codziennym życiu. Praca w grupie terapeutycznej daje możliwość, by w bezpiecznych i akceptujących warunkach przyglądać się, jak funkcjonujemy w kontakcie z innymi ludźmi, jak sami się zachowujemy i jak reagujemy na zachowania innych. Wiedza i doświadczenia wyniesione z grupy przekładają się na codzienne życie, pozwalając lepiej zrozumieć samego siebie i swoich bliskich.
Jak wygląda konsultacja do grupy? Czemu służy i dlaczego muszę ją odbyć?
Przyjęcie do grupy poprzedza 50-minutowe spotkanie indywidualne z prowadzącym grupę psychoterapeutą. Podczas spotkania konsultant zbiera podstawowe informacje o życiu i funkcjonowaniu, szczególną uwagę zwracając na obszary problemowe, w których poszukujesz pomocy. Jeśli okaże się, że w przypadku Twojego problemu grupa psychoterapeutyczna nie jest optymalnym wyborem, konsultujący terapeuta zasugeruje inne rozwiązanie.
Bezwzględne przeciwwskazania do udziału w grupie psychoterapeutycznej:
• czynne uzależnienie od alkoholu, narkotyków i innych substancji zmieniających świadomość, uzależnienia behawioralne;
• stany psychotyczne;
• ciężka depresja i silne myśli samobójcze z tendencją do realizacji.
Sytuacje, które mogą być przeciwwskazaniem i warto omówić je podczas konsultacji:
• przechodzenie przez trudny, kryzysowy moment w życiu;
• traumatyczne wspomnienia związane z byciem w grupie;
• choroba somatyczna lub trudna sytuacja zdrowotna;
• jednoczesny udział w psychoterapii indywidualnej i/lub farmakoterapia (nie są przeciwwskazaniem, ale wymagają zgody prowadzącego psychoterapeuty/psychiatry)
Jeśli masz wątpliwości, czy psychoterapia grupowa będzie odpowiednim rozwiązaniem w Twoim przypadku, zachęcamy do rozmowy o tym na indywidualnej konsultacji podczas której wspólnie z terapeutą prowadzącym grupę podejmiesz decyzje o tym, jaka forma pomocy będzie dla Ciebie najlepsza.
Biogramy terapeutów:
Matylda Skubikowska-Gocławska – psycholog, psychoterapeutka
Absolwentka filologii polskiej (Uniwersytet Warszawski) i psychologii (Uniwersytet SPWS). Obecnie w trakcie ostatniego semestru 4-letniego, akredytowanego szkolenia w Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji, gdzie również kontynuuje naukę w Szkole Psychoterapii Grupowej.
Pracuje z osobami doświadczającymi kryzysu w życiu, objawów depresyjnych i lękowych, przechodzących żałobę oraz z osobami z zaburzeniami osobowości.
Doświadczenie w pracy z grupami zdobywała przez obserwację i współprowadzenie grup terapeutycznych, interpersonalnych i wsparciowych (m.in. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Poradni Zdrowia Psychicznego w ramach SPZOZ w Tarczynie oraz w Laboratorium Psychoedukacji).
Michał Kopeć – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog
Absolwent psychologii i seksuologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Obecnie w trakcie ostatniego semestru 4-letniego, akredytowanego szkolenia w Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji.
Pracuje z osobami doświadczającymi trudności w relacjach, depresją, lękiem, poczuciem pustki i beznadziei, wspiera osoby w żałobie oraz przeżywające trudności w środowisku zawodowym. Zajmuje się także trudnościami w obszarze seksualności.
Od kilkunastu lat jest związany z biznesem. Jako trener grupowy prowadzi warsztaty rozwojowe, edukacyjne i doradcze dla managerów, instytucji pozarządowych i firm.
Zapraszamy do zapisów:
tel. 888 33 43 63 lub kontakt@centrum-psychoterapii.com